Jojo Moyes

Jojo Moyes – od dziennikarki do autorki popularnych powieści romantycznych

Jojo Moyes (właśc. Pauline Sara Jo Moyes), angielska dziennikarka, scenarzystka i od 2002 roku autorka popularnych powieści romantycznych. Jej książki zostały przetłumaczone na prawie pięćdziesiąt języków i sprzedały się w ponad trzydziestu ośmiu milionach egzemplarzy na całym świecie.

Jojo Moyes – młodość i praca dziennikarska

TaniaKsiazka – Jojo Moyes urodziła się w Maidstone w hrabstwie Kent 4 sierpnia 1969 roku i tam też się wychowywała. Swoich rodziców określała mianem “cyganerii artystycznej” a swoje dzieciństwo jako “ekscentryczne”. Podczas studiów licencjackich na Royal Holloway, University of London, Moyes pracowała dla Egham and Staines News. Wygrała też stypendium finansowane przez gazetę The Independent, co pozwoliło jej uczęszczać na podyplomowy kurs dziennikarstwa prasowego na City University w 1992 roku. Następnie pracowała w różnych rolach dla The Independent przez następne 10 lat (z wyjątkiem jednego roku, kiedy w Hongkongu zatrudniona została przez South China Morning Post). W 2002 roku została korespondentką gazety Arts and Media.

Kariera literacka Jojo Moyes – upragniony sukces i ekranizacje

Moyes, pracując nocą jako dziennikarka, starała się wypełnić nudę towarzyszącą jej w dniach, kiedy nie miała co robić. Tak zaczęły powstawać jej pierwsze powieści, z których trzy zostały początkowo odrzucone. Autorka już wtedy była matką jednego dziecka i mając drugie w drodze, postanowiła, że jeśli kolejna jej książka zostanie odrzucona, zrezygnuje z kariery pisarskiej. Odwiedzając różnych wydawców, przedstawiała im kilka pierwszych rozdziałów swojej czwartej powieści. Efekty tych starań zaowocowały tym, że sześciu z nich rozpoczęło walkę o prawa do nowej książki. Wraz z wydaniem debiutu pt. “Sheltering Rain” w 2002 roku Moyes została pełnoetatową pisarką.

Do tej pory ukazało się kilkanaście powieści Moyes – w tym serie “Zanim się pojawiłeś” i “Dziewczyna, którą kochałeś”. Do bibliografii autorki należą też opowiadania wydane pod jednym tytułem “Paris for One and Other Stories”. Kilka z jej książek zostało przeniesionych na ekran. Są to m.in.:

  • “Zanim się pojawiłeś”, film z 2016 roku,
  • “Im Schatten das Licht”, film telewizyjny z 2020 roku na podstawie powieści “We wspólnym rytmie”,
  • “Ostatni list od kochanka”, film zaplanowany na 2021 rok.

Jojo Moyes mieszka na farmie w Great Sampford wraz z mężem, dziennikarzem Charlesem Arthurem, i ich trójką dzieci. Lubi jeździć na swoim byłym koniu wyścigowym, Brianie, a także opiekować się licznymi zwierzętami. Moyes chętnie spędza czas na świeżym powietrzu w chwilach wolnych od pisania.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com