Jojo Moyes

Mistrzyni romantyzmu

Trochę romantyzmu w codziennym życiu

Wystarczy wejść do pierwszej lepsze księgarni i rozejrzeć się po półkach, by dojść do wniosku, że kryminały, dramaty i powieści akcji to pozycje, po które czytelnicy sięgają zdecydowanie najchętniej. Nie wszyscy jednak odczuwają potrzebę, by się denerwować i drżeć o losy bohaterów. Niektórzy oczekują od literatury, że zapewni im ona chwilę przyjemnych wzruszeń, nieco humoru i miłości. Jeżeli jest się czytelnikiem, który poszukuje tego rodzaju doznań, zdecydowanie warto zapoznać się z twórczością Jojo Moyes. Autorka zadebiutowała w 2002 roku, jej kariera tak naprawdę rozpoczęła się jednak dużo wcześniej, ponieważ zanim zajęła się pisaniem powieści, pracowała jako dziennikarka renomowanego magazynu “Independent”. W pewnym momencie swojego życia postanowiła jednak, że pora zmierzyć się z beletrystyką. Jak się okazuje, Jojo Moyes podjęła jak najbardziej słuszną decyzję. Miliony czytelników na całym świecie co roku są jej wdzięczne, że dzieli się z nimi pięknymi historiami miłosnymi.

Życiorys

Jojo Moyes urodziła się 4 sierpnia 1969 roku w Londynie, gdzie zresztą również dorastała. Przed podjęciem pracy zawodowej imała się rozmaitych zajęć,  dorabiała sobie m.in. jako dyspozytorka w korporacji taksówkowej czy autorka broszur dla firm. Jak sama twierdziła w wielu późniejszych wywiadach, możliwość spróbowania swoich sił w różnych miejscach zatrudnienia ukształtowała ją jako człowieka i jako pisarkę. Dzięki temu, że poznała realia życia zwykłych ludzi, książki Jojo Moyes wydają się dużo bardziej wiarygodne, dzięki czemu czytelnicy sięgają po nie znacznie chętniej. Gdyby bowiem autorka nie trafiała do serc swoich fanów, prawdopodobnie nigdy nie udałoby jej się trafić na najbardziej prestiżowe listy bestsellerów z trzema swoimi tytułami jednocześnie.

Twórczość

Chociaż pierwsze powieści Jojo Moyes spotkały się raczej z umiarkowanie entuzjastycznym przyjęciem, kolejne wydawane przez nią historie stawały się coraz bardziej popularne. Największą rozpoznawalność z całą pewnością przyniosła autorce seria o sympatycznej brytyjskiej dziewczynie Lou Clark. Jedna z nich, zatytułowana “Zanim się pojawiłeś”, doczekała się nawet filmowej adaptacji, na punkcie której oszaleli widzowie na całym świecie. Warto zaznaczyć, że Jojo Moyes bardzo intensywnie współpracowała przy tworzeniu scenariusza do tego obrazu. Oczywiście “Zanim się pojawiłeś” to nie jedyna książka autorki, która odniosła sukces. Czytelnicy cenią sobie także następujące tytuły:

  • “Kolor pawich piór”
  • “Srebrna zatoka”
  • “Moje serce w dwóch światach”.
Książka freepik - pl.freepik.com