Jojo Moyes

Fenomen Jojo Moyes

Mistrzyni melodramatu

Nie jest łatwo napisać książkę o miłości w taki sposób, by uczucie łączące dwoje (a czasem i więcej) bohaterów wydawało się czytelnikowi realistyczne. Ta trudna sztuka od lata udaje się jednak Jojo Moyes, brytyjskiej pisarce, która w ciągu całej swojej kariery napisała już piętnaście powieści. Kiedy w 2002 roku zadebiutowała tytułem “Sheltering rain”, nieprzetłumaczonym zresztą na język polski, nikt nie mógł przypuszczać, jak wielka i obiecująca kariera stoi otworem przed pisarką. Chociaż pierwszy utwór Jojo Moyes nie trafił od razu do rankingów bestsellerów, pisarka nie poddawała się i dalej tworzyła. Aby w pełni móc poświęcić się literaturze zrezygnowała nawet z pracy w The Independent, jednym z najpopularniejszych brytyjskich dzienników. To poświęcenie najwyraźniej się jednak opłaciło, ponieważ obecnie Moyes znajduje się w gronie najbardziej poczytnych i najlepiej zarabiających autorów świata. Z pewnością jako dziennikarka nie mogłaby osiągać rocznie takich przychodów, jakie ma obecnie. 

Śmiech i łzy

Wiele osób utożsamia melodramaty przede wszystkim ze łzawymi historiami, w których bohaterowie zakochują się na śmierć i życie od pierwszego wejrzenia, mimo że tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. Takie sytuacje rzeczywiście rzadko zdarzają się w realnym świecie, z czego Jojo Moyes (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jojo-moyes) doskonale zdaje sobie sprawę. Utwory pisarki są więc utrzymane w jak najbardziej realistycznej konwencji, a cały kunszt pracy autorki polega nie na opisywaniu gwałtownych uniesień serca i dramatycznych wydarzeń, ale na opisywaniu radości i trosk dnia codziennego. Najzwyklejsze sytuacje pisarka przedstawia jednak w taki sposób, że czytelnikowi zapewne niejeden raz zakręci się łezka w oku, niezależnie od tego czy ze wzruszenia, czy ze śmiechu. Wielu twórców romansów ma tendencję do osadzania akcji w środowisku pięknych i bajecznie bogatych bohaterów, co również może się nieco nie podobać publice. Jojo Moyes nie ulega temu trendowi i konsekwentnie opisuje losy zwykłych ludzi, tak aby jej fani mogli utożsamiać się z konkretnymi postaciami. 

Docenienie

Powieści Jojo Moyes zostały dotychczas docenione na wiele sposobów. Z pewnością pewne wyróżnienie stanowił dla pisarki fakt, że zgłosiła się do niej wytwórnia filmowa, która pragnęła zekranizować powieść “Zanim się pojawiłeś”. Autorka w ciągu prawie dwudziestu lat swojej literackiej kariery otrzymała także wiele prestiżowych nagród, m.in.:

  • Romantic Novel of the Year – dwukrotnie,
  • Goodreads Choice Award: literatura piękna,
  • Książka Roku podczas Galaxy Book Awards.
Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com